Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Duvar kağıdı seçmek oldukça önemlidir. Mekanın aydınlığına , mobilyaların ve perdelerin rengine , oluşturulmak istenen mimari tarza göre doğru duvar kağıdını seçmeliyiz. Aksi taktirde istemediğimiz sonuçlar elde edebiliriz. Bu yazımızda uygun duvar kağıdını seçmek için birkaç öneride bulunacağız.

Duvar kağıdı seçilmeden önce duvarlarımızın duvar kağıdına uygun olmasını sağlamalısınız.. Duvarlarınızda pürüzlü yüzeyler varsa; bunlar duvar kağıdının kabarmasına ve kötü görünmesine neden olabilir. Duvarlarımızdaki pürüzlü yüzeyleri düzgün bir alçı sıva uygulaması ve astar boya ile ortadan kaldırabiliriz.

Duvar kağıtlarının çeşitleri bulunuyor. Kullanıldığı alana göre özellikleri değişiyor. Vinil içeren elyaf veya kağıt tabanlı duvar kağıtları tercih ediliyor. Vinilin miktarı duvar kağıdının kalitesini etkiliyor. Vinil miktarı az olan duvar kağıtları dayanıklı olmuyor. Vinil miktarının çok fazla olduğu duvar kağıtları da duvarın nefes almasını engelleyebiliyor.

Duvar kağıdını seçerken sağlık standartlarını(ce belgesi v.b.) sağlamış içerisinde insan sağlığına olumsuz etkisi olabilecek zararlı bileşenler(ucuz boya, kimyasal madde v.s) olmayan kağıtlar tercih edilmelidir.

Duvar kağıdı yapacağınız mekan ışık almıyorsa ,  koyu tonlardan kaçınıp, açık tonları tercih etmelisiniz. Mekanınız ışık alıyorsa ister koyu tonları, ister açık tonları tercih edebiliriz.

Küçük bir oda için seçim yapacaksanız; iri desenli duvar kağıtları tercih etmemelisiniz. İri desenli duvar kağıtları küçük mekanı daha dar ve dağınık gösterebilir.